3 979 mandatów za niewydanie paragonu lub brak kasy fiskalnej
Korzystanie z kasy fiskalnej wymaga przestrzegania określonych w przepisach procedur. Często ich niedopełnienie kończy się karą. Tylko w 2014 roku inspektorzy kontroli skarbowej z woj. mazowieckiego nałożyli 3 979 mandatów. W wielu przypadkach przyczyną kary było nieprawidłowe wydanie paragonu fiskalnego nabywcy lub zaniechanie tej czynności.
2015-09-22, 14:17

Każdego roku UKS w Warszawie ujawnia nieprawidłowości w rejestrowaniu obrotu przez podmioty, które są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej. Ich przyczyny są różne. Mowa zarówno o całkowitym zaniechaniu ewidencjonowania sprzedaży, jak i pomijaniu niektórych transakcji. Często przyczyną nałożenia kary jest po prostu brak urządzenia rejestrującego.

W 2014 roku wydano aż 3 979 mandatów za niedopełnienie obowiązków fiskalnych. Tylko do końca maja 2015 roku karą skończyło się aż 1 076 kontroli. W wielu przypadkach jest to spowodowane nieprawidłowym wydaniem paragonu lub pominięciem tego obowiązku.

Z informacji udostępnionych przez warszawski Urząd Kontroli Skarbowej wynika, że w 2015 roku kwota mandatu kredytowanego lub gotówkowego może wynieść od 175 do 3 500 zł. Warunkiem nałożenia kary jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na jej przyjęcie (zostaje to odnotowane w dokumentacji). Oznacza to, że każda osoba, która ma wątpliwości co do zasadności mandatu, może odmówić jego przyjęcia. Wówczas inspektor kontroli skarbowej kieruje wniosek do właściwej komórki Urzędu.

 

Prawidłowe wydawanie paragonów fiskalnych… Czyli jakie?

Przez obowiązek wydania paragonu fiskalnego należy rozumieć: poprawne zaewidencjonowanie transakcji na kasie rejestrującej, wystawienie rachunku, wyrwanie go z rolki oraz wydanie nabywcy. Potwierdzenie zapłaty musi zostać udostępnione klientowi bez jego dodatkowych starań. Przepisy nie wymagają jednak tego, aby użytkownik kasy każdorazowo wręczał paragon do ręki konsumenta.

Ciekawym przypadkiem są samoobsługowe stanowiska kasowe, które pozwalają nabywcom na odebranie rachunku bez bezpośredniego udziału sprzedawcy. Urządzenia działające samodzielnie funkcjonują w sklepach od kilku lat, usprawniając obsługę klientów. Należy podkreślić, że ich zastosowanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami - wskazuje Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

 

Postęp technologiczny a obowiązki podatników

Przedsiębiorcy muszą przestrzegać wielu określonych w przepisach procedur. Kara może zostać nałożona nawet za najmniejsze uchybienie. Na szczęście rozwój technologii sprzedaży podąża dziś za potrzebami podatników. Od kilku lat na polskim rynku są dostępne kasy rejestrujące, które umożliwiają korzystanie z elektronicznej kopii paragonów. Rozwiązanie to polega na archiwizacji ważnych informacji na cyfrowym nośniku danych. Dzięki temu nie tylko zmniejszają się koszty eksploatacji urządzenia, ale także zużycie papieru. To działanie pro-ekologiczne i oszczędność w jednym.

W branży fiskalnej regularnie pojawiają się ciekawe pomysły. Nie tak dawno przełomem była pierwsza kasa z obszernym panelem dotykowym. Ostatnio kolejną nowość zaproponował polski producent technologii sprzedaży z Warszawy. Urządzenie fiskalne z mechanizmem drukującym umiejscowionym tak, że nabywca może sam odebrać paragon, jest praktycznym rozwiązaniem. Co więcej, ma szansę uchronić przed mandatami - zaznacza Ciechowicz.

Weź paragon i wygraj na loterii!

Przedsiębiorcom wydawanie paragonów kojarzy się z uciążliwą procedurą. Konsumenci często uważają otrzymany rachunek na zbędny papierek. Płacą za produkt lub usługę, otrzymują potwierdzenie zapłaty, a później wyrzucają paragon do kosza.

Świadomość konsumentów się zmienia, ale zawsze warto mówić o tym, czym jest dowód zapłaty wydrukowany przez kasę fiskalną. Dla klienta to oczywiście możliwość łatwego skorzystania z prawa do reklamacji bądź zwrotu. Z tego zdaje sobie sprawę większość z nas, lecz nie każdy pamięta, że paragon jest także potwierdzeniem uczciwości przedsiębiorcy. Świadczy o legalności jego działań i daje większą pewność, że nabyte produkty lub usługi będą zgodne z umową - podkreśla ekspert PCKF.

Uświadomienie konsumentom znaczenia odbioru rachunku to dziś jedna z myśli przewodnich działalności edukacyjnej Ministerstwa Finansów. Od kilku lat w okresie ferii zimowych i wakacji organizowana jest akcja „Weź paragon”. Towarzyszą jej zarówno wzmożone kontrole przeprowadzane przez urzędników, jak i chęć uzmysłowienia obywatelom przysługujących im praw.

Na tym jednak działalność edukacyjna się nie kończy. Na jesień 2015 roku resort finansów zapowiedział pierwszą edycję loterii paragonowej, która ma nagradzać konsumentów za to, że przywiązują wagę do odbierania rachunków. W puli wygranych znajdą się samochody, tablety i notebooki. Do wzięcia udziału w losowaniu konieczna będzie rejestracja, na stronie internetowej loterii, paragonu fiskalnego wystawionego na kwotę przynajmniej 10 zł. Oprócz tego, wyróżnienia otrzymają przedsiębiorcy, którzy wydali nagrodzone dokumenty sprzedaży.

KONTAKT / AUTOR
Adam Wagner
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
782 000 300
793 390 807
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.