Co roku na rynku technologii sprzedaży pojawiają się nowoczesne urządzenia, które zapewniają dostęp do szerokiego zakresu praktycznych funkcji oraz wysokie parametry użytkowe. Innymi słowy, producenci reprezentujący branżę fiskalną nie próżnują. W większości przypadków jest jednak tak, że wybór konkretnego modelu „definiuje” pracę na kilka lat. Przykładowo: kasa fiskalna ma ograniczoną liczbę pozycji towarowych w bazie PLU. Jeżeli więc przedsiębiorca zdecyduje się na urządzenie z mniejszą pojemnością, może się okazać, że szybko wykorzysta dostępną pamięć. Chyba że sięgnie po Ergo – model o konstrukcji modułowej, który można rozbudować wraz z rozwojem firmy.
Zdecyduj jaka będzie Twoja kasa fiskalna – teraz lub w przyszłości
Wybór odpowiednich urządzeń elektronicznych ma ogromny wpływ na automatyzację pracy oraz szybkość obsługiwania klientów. Dlatego tak wielu przedsiębiorców decyduje się dziś na zakup kasy fiskalnej, która pozwala na archiwizowanie kopii paragonów w formie cyfrowej (na karcie pamięci). Technologia ta staje się już powoli standardem, więc jej obecność w Posnet Ergo nie powinna nikogo dziwić. Niemniej, istotnym parametrem, który również wpływa na prowadzenie sprzedaży, jest wielkość bazy towarowej. I tutaj nowa kasa marki Posnet oferuje rozwiązanie dotąd niespotykane.
- Ergo jest dostępna w jednym z 3 wariantów, z różną liczbą programowalnych produktów lub usług: 4 000, 6 000 bądź 8 000 PLU. Zaletą urządzenia jest jednak przede wszystkim to, że nawet jeśli na początku wybierzemy model z najniższym parametrem, w każdej chwili możemy zwiększyć pojemności bazy towarowej - wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.
Warto dodać, że liczba pozycji PLU nie jest jedyną funkcjonalnością, którą można dostosować do potrzeb firmy. Posnet Ergo oferuje także wybór interfejsów komunikacyjnych. Oprócz wersji standardowej, w której kasa posiada złącze USB oraz wejście służące do podłączenia szuflady na pieniądze, do dyspozycji przedsiębiorcy są warianty rozszerzone: moduł I (USB, 2 x RS-232), moduł II (USB, 2 x RS-232, Wi-Fi, Bluetooth) lub moduł III (USB, 2 x RS-232, modem 3G). I podobnie jak w przypadku bazy towarowej, decyzja podjęta przy zakupie urządzenia nie jest wiążąca.
- Posnet Ergo można w dowolnym momencie wyposażyć w interfejs do bezprzewodowej wymiany danych: Bluetooth, Wi-Fi albo modem 3G. Dzięki temu kasa zapewni nie tylko wygodniejszą pracę, ale także łatwe rozbudowywanie systemu sprzedaży w przyszłości - podkreśla Marcin Ciechowicz.
Urządzenie fiskalne z funkcją kasowagi
Kasa rejestrująca pozwala na prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz wystawianie paragonów fiskalnych. Praktyka pokazuje jednak, że niejednokrotnie do kompleksowej obsługi klientów trzeba zastosować dodatkowe urządzenia, np. wagę elektroniczną. Większość systemów sprzedaży, w których przeprowadzane są pomiary masy produktów, zawiera w sobie 2 odrębne elementy. Użytkownik musi najpierw wykonać część czynności przy użyciu wagi, a następnie zarejestrować transakcję za pomocą kasy fiskalnej. Wymaga to korzystania z ekranów oraz klawiatur obydwu urządzeń i w konsekwencji – zajmuje więcej czasu. Rozwiązaniem tej kwestii może być funkcja kasowagi, dostępna m.in. w modelu Ergo.
- Funkcja kasowagi to nic innego, jak pełna integracja urządzenia fiskalnego oraz szalki ważącej. Takie połączenie pozwala na wykonywanie wszystkich czynności, które są związane z mierzeniem masy oraz wystawianiem paragonów, za pomocą jednego interfejsu: ekranu i klawiatury kasy - opowiada ekspert PCKF.
Warto zaznaczyć, że szalka ważąca jest wyposażeniem dodatkowym do Posnet Ergo. W związku z tym, przedsiębiorca może rozbudować swoją kasę fiskalną o ten element także w przyszłości. Ponadto, szalka sprawdza się zarówno podczas pracy z lżejszymi, jak i cięższymi produktami. Przy jej pomocy można bowiem ważyć towary o maksymalnej masie 15 kg.
Moc możliwości w niewielkiej obudowie
Wdrożenie systemu sprzedaży wiąże się oczywiście z wyborem odpowiednich urządzeń, czyli takich, które zapewnią dostęp do niezbędnych funkcji oraz zautomatyzują pracę. Jednakże, równie istotne jest właściwe rozplanowanie wszystkich elementów w dostępnej przestrzeni. Często okazuje się wręcz, że to właśnie aranżacja całego rozwiązania systemowego jest największym wyzwaniem, przed którym staje przedsiębiorca. Szczególnie wtedy, gdy stanowisko obsługi klientów nie jest miejscem o rozległej powierzchni. Czy oznacza to, że właściciel niewielkiego punktu handlowo-usługowego jest skazany na niekomfortowe „upychanie” urządzeń w niedużej przestrzeni? Niekoniecznie. Wiele kas fiskalnych charakteryzuje się małymi gabarytami, a najlepszym tego przykładem Ergo.
- Nowy model marki Posnet to jedno z najmniejszych urządzeń fiskalnych, które są obecnie dostępne na polskim rynku. Co więcej, kompaktowa konstrukcja tej kasy zapewnia odporność na intensywną eksploatację oraz niekorzystne działanie wody lub pyłu. Dzięki temu urządzenie znajdzie zastosowanie zarówno w niewielkim sklepie, punkcie gastronomicznym lub salonie kosmetycznym, jak i podczas mobilnego świadczenia usług - zaznacza Marcin Ciechowicz.
O Ergo z pewnością można napisać, że to uniwersalna kasa fiskalna, która posiada modułową konstrukcję. Czy jednak takie „urządzenie do wszystkiego” zapewni odpowiednią specjalizację w konkretnej branży? Wiele wskazuje na to, że tak, gdyż we wszechstronności tkwi siła modelu marki Posnet i od przedsiębiorcy zależy, w jaki sposób wykorzysta ten potencjał. A dostępnych wariantów jest naprawdę dużo i można po nie sięgnąć również w trakcie eksploatacji urządzenia. Dodatkowo, kasa nawet w wersji podstawowej posiada przydatne funkcjonalności, m.in. moduł elektronicznej kopii paragonów, wydajny akumulator, szybki mechanizm drukujący czy też klawiaturę z klawiszami szybkiej sprzedaży.