Mamo! Pracuj z k(l)asą!
Mamy, które zdecydują się na prowadzenie własnego biznesu, mogą, prędzej czy później, stanąć przed niełatwym zadaniem, jakim jest zakup pierwszego urządzenia rejestrującego sprzedaż. A to dopiero początek, gdyż później warto także nauczyć się, jak w pełni wykorzystać możliwości konkretnego modelu, nie wspominając już o znajomości obowiązujących przepisów. Na szczęście, dziś w urządzeniach można przebierać jak w ulęgałkach, a sklep, w którym dokonamy zakupu, może nam zaoferować również kompleksowe szkolenie.
2015-09-28, 11:18

Urządzenie fiskalne, z którego będziesz korzystać, powinno być dostosowane do profilu Twojej działalności. Brzmi jak slogan, ale w tym przypadku to prawda. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę przy wyborze kasy fiskalnej? Przede wszystkim na wielkość bazy PLU oraz sposób realizacji kopii paragonu – elektroniczny lub tradycyjny (na papierze termicznym). Co więcej, duże znaczenie mają także wymiary i waga urządzenia, gdyż np. do sprzedaży mobilnej bądź w ograniczonej przestrzeni, idealnym rozwiązaniem okaże się mała kasa fiskalna.

 

Ile pozycji towarowych powinno obsłużyć Twoje urządzenie?

W takim razie, ile PLU powinno obsługiwać Twoje urządzenie? Najprościej odpowiedzieć, że tyle, ile towarów lub usług sprzedajesz. Jak wyjaśnia Marcin Ciechowicz z Polskiego Centrum Kas Fiskalnych: W przypadku mniejszej firmy, która nie oferuje rozbudowanego asortymentu, wystarczającym rozwiązaniem może okazać się kasa z liczbą PLU od kilkuset do 3 000, np. Elzab Mini, Novitus Nano E lub Posnet Bingo HS EJ. Jeśli jednak prowadzisz handel z zastosowaniem wielu towarów lub usług, ewentualnie przewidujesz szybki rozwój swojego przedsiębiorstwa, zastanów się nad urządzeniem z dużą bazą – od kilku do kilkunastu lub wręcz kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych – chociażby Posnet Bingo XL, Novitus Soleo Plus E lub Elzab Alfa Max E.

 

Mała kasa fiskalna z elektroniczną kopią paragonów

Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest sposób realizacji paragonów fiskalnych – tradycyjny lub elektroniczny. W pierwszym przypadku urządzenie, oprócz potwierdzenia sprzedaży, drukuje także jego kopię, którą trzeba przechować przez ponad 5 lat. I tak z każdym paragonem. Natomiast urządzenie z modułem elektronicznym samoistnie zapisuje kopie dowodów zakupu na karcie pamięci SD lub microSD. Nietrudno zgadnąć, że drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne i oszczędne w eksploatacji, ale równocześnie samo urządzenie będzie nieco droższe.

Prowadzisz sprzedaż mobilną lub handel stacjonarny w niewielkiej przestrzeni – wybierz małą i lekką kasę fiskalną. Obecnie jednymi z najmniejszych i najlżejszych urządzeń tego typu są Posnet Mobile HS EJ i Elzab K10 - zauważa Marcin Ciechowicz z PCKF. Jeśli jednak sprzedaż odbywa się w miejscu stałym i nie musisz się przejmować brakiem miejsca, wybierz nieco większe urządzenie.

 

Skorzystaj z wiedzy ekspertów!

A co z przepisami fiskalnymi i umiejętnością korzystania z kasy fiskalnej? Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Obowiązki podatnika, np. wystawianie raportów okresowych (dobowych lub miesięcznych) oraz zlecenie serwisowi przeglądu technicznego urządzenia, to tak naprawdę kwestia przyzwyczajenia. Można też liczyć na pomoc w sklepie, w którym dokonało się zakupu.

W Polskim Centrum Kas Fiskalnych organizujemy szkolenia indywidualne oraz grupowe, podczas których pomagamy opanować zarówno podstawowe, jak i zaawansowane informacje i umiejętności. Zakres kursu zależy tak naprawdę od potrzeb podatnika, ale mogą wziąć w nim udział nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale także np. szukające pracy w handlu - stwierdza Marcin Ciechowicz.

KONTAKT / AUTOR
Adam Wagner
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
782 000 300
793 390 807
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.